Staby.cz banner
Staby.cz English Česky

Stabyhoun

Frízský ohař (Stabyhoun)


Název v zemi původu: Stabyhoun


Český název: Frízský ohař (Stabyhoun)

 

Anglický název: Frisian Pointing Dog

 

Skupina FCI: VII. - ohaři

 

Sekce FCI: 1 - Kontinentální ohaři

 

 

 

Historie plemene

Stabijhoun, chovaný po staletí v severním nizozemském regionu Friesland, je blízkým příbuzným obou "drentů" a předkem malého Müsterlanda. Jeho obliba, stejně jako jiných mnohaúčelových psů značně poklesla, když do oblasti v 19. století pronikli pointři a setři.

Ačkoli první písemné zprávy o stabijhounovi pocházejí z počátku 19. století, je pravděpodobně potomkem španělů přivezených do Nizozemska Španěly během vpádu v 16. století. Dnes ho zřídkakdy uvidíme mimo zemi jeho původu a ani zde není příliš běžný (jen 200 štěnat ročně). Je to škoda, protože z mnoha důvodů je výtečným rodinným společníkem. Tento pozoruhodný lovecký pes, skvělý stavěč a aportér s jemnou mordou, rád v městských parcích a zahradách aportuje tenisové míčky. Klidné, trpělivé a spolehlivé plemeno s dobrým vztahem k dětem se vždy dychtivě snaží vyhovět.

 

 

STABIJHOUN

Další jména: Stabyhoun, Staby

Země původu: Nizozemsko

Doba vzniku: 16 století

Původní využití: lov, hlídaní usedlostí

Využití dnes: společník, lovecký a hlídací pes

Hmotnost: 20-25 kg

Výška: 48-53cm

 

 

 

 

 

 

 

 

Zbarvení

Nejčastěji černě strakaté, méně často hnědě strakaté, dále existuje tzv. černý bělouš a hnědý bělouš. Oči jsou u černých psů tmavě hnědé, u hnědých psů o trochu světlejší. Žlutavé oči nejsou přípustné.

 

 

 

 

 

 

 

 

Povaha

Je přítulný, vstřícný, inteligentní a učenlivý. Vystupuje klidně a vyrovnaně. pozorně sleduje vše, co se děje v jeho okolí, výborně hlídá, aniž by vzrušeně a bezdůvodně štěkal. Je čilý a má velkou výdrž.

 

 

 

Společenská charakteristika

Velmi dobře vychází s ostatnímy psy. Je smířlivý a nevyhledává roztržky. Toleruje kočky a jiná domácí zvířata, je-li na ně zvyklý již odmalička. S dětmi vychází mimořádně dobře. Větří-li nebezpečí, hlasitě se rozštěká, k neznámým lidem však není nepřátelský.

 

Výchova

Stabyhoun je inteligentní a rád dělá něco pro svého pána, ale může být někdy poněkud svéhlavý. Dobře reaguje na intonaci hlasu. Nejvíce dosáhnete důslednou a vyváženou výchovou s důrazem na odměnování za požadované chování.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pohyb

Plemeno se řadí k loveckým psům, proto potřebuje mnoho pohybu. Uvítá dlouhé procházky v přírodě s možností volně se proběhnout a hrát si. Rád plave a aportuje. Je odolný proti nepřízni počasí. Má-li dostatek pohybu je doma klidný.

Možnost využití: Stabyhoun patří k vynikajícím loveckým psům, kromě toho je při odpovídajícím vedení schopen dosahovat dobrých výsledků v soutěžích obratnosti a v míčových hrách. Ve sportovně založené rodině je tento pes na svém místě.

 

 

(čerpáno z: Encyklopedie psů, Psi)

 

REFERENCE

https://www.nvsw.nl Holandská asociace a oficiální kontakt plemene Stabyhoun a Wetterhoun

https://www.houdenvanhonden.nl/ Raad Van Beheer

https://www.stabyhouns.org/ Oficiální stránky americké asociace plemene Stabyhoun
Webdesign pro chovatele moonbarks