Staby.cz banner
Staby.cz English Česky

Zajímavosti

 

 

 

 

Jak určit velikost westernového podbřišníku

Než můžeš určít správnou velikost podřišníku pro svého koně, musíš o něm (podbřišníku) mít základní znalosti.

U podbřišníků měříme jak délku, tak šířku. Délka je měřena od vnějšího okraje jednoho kovového kruhu k okraji druhého. Délka stoupá po dvou palcích (1“=2,54cm) od 26“ do 36“. Nejběžnější rozměry jsou 30“, 32“ a 34“.

Šířka je měřena buď v palcích nebo u provázkových podbřišníků počtem pramenů. Počet pramenů se může pohybovat od 14 do 31.  Podbřišník může být buď rovný, se stejnou šířkou v celé délce, nebo „Roper style“ s nejširším místem uprostřed.

Při správné velikosti podbřišníku pro konkrétního koně je středový pruh (s očky pro porsák a zadní podbřišník) uprostřed hrudníku koně a kruhy přibližně 8 palců (cca 20cm) pod sedlovými závěsy. Kruhy podbřišníku by měly být dostatečně vysoko tak, aby se nedostávaly do styku s loktem koně během jeho pohybu, což by mohlo vést ke zranění.

Ke správnému změření velikosti umísti sedlo na koně, když stojí na rovné ploše. Uvaž kousek řemínku nebo provázku do jednoho ze závěsů sedla, podvlékni pod hrudníkem koně a dotáhni do druhého závěsu. Změř délku, která byla mezi sedlovými závěsy, odečti 16 palců, zaokrouhli nahoru k nejbližší výše uvedené délce podbřišníků v palcích a budeš mít dobrý výpočet správné délky podbřišníku pro tvého koně.

 

Webdesign pro chovatele moonbarks